29 شهریور 1396

گزارش غلات هفته اول مهر 1396

 

بازارهای آتی

این هفته قیمت گندم در بازارهای آتی شیکاگو CBOT و کانزاس KCBT ، به دلیل پایین رفتن قیمت دلار افزایش یافت.

قیمت گندم در بازار آتی مینیاپولیس (MGEX) به دلیل میزان پایین صادرات و نیز ارائه گزارشات درباره ی مساعد بودن شرایط محصولات گندم در حال کشت در کانادا، کاهش یافت.

 

شرایط کاشت، برداشت و تولید محصولات

در آمریکا، برداشت محصولات بهاری  95%  تکمیل گردیده است که این مقدار، در مقایسه با میانگین پنج سال گذشته 8% افزایش یافته است. کیفیت محصولات مذکور، مطلوب گزارش شده است. همچنین به نظر می رسد میزان پروتئین موجود در این محصولات، بالاتر از حد متوسط باشد. کاشت محصولات گندم زمستانی سال 2018/19، 5% تکمیل گردیده است که نسبت به میانگین 5  سال گذشته، کمی کاهش یافته است.

بر اساس گزارشات تحلیلگران، کیفیت محصولات گندم در حال کشت در فرانسه عالی، در ناحیه بالتیک و اسکاندیناویا متوسط و در آلمان و لهستان به علت بارش شدید باران، در حال افت می باشد.

کشور اوکراین تاکنون 4,200,000 تن گندم در سال جاری صادر کرده است که نسبت به مقدار صادرات در زمان مشابه در سال گذشته، این مقدار 8% کاهش یافته است.

بر اساس تخمین ها، به نظر می رسد تولید گندم در اتحادیه اروپا نسبت به سال گذشته  4% افزایش اما میزان صادرات 4% کاهش یابد.

در کشور کانادا، برداشت محصولات بهاری با سرعت بالاتری نسبت به  پیش بینی ها در حال انجام است. در نتیجه، به نظر می رسد میزان محصولاتی که برداشت می شوند، بالاتر از حد انتظارات باشد، اما در مورد سطح پروتئین موجود و نیز کیفیت گندم این منطقه، نگرانی هایی وجود دارد.

نرخ دلار

شاخص دلار در این هفته  91.83می باشد، که این میزان نشان دهنده ی کاهش این شاخص نسبت به قیمت نهایی جمعه گذشته که مقدار این شاخص برابر با  91.07بوده است، می باشد.

 

 

مناقصه

وزارت کشاورزی ژاپن 139,382 تن گندم از مبداهای آمریکا، کانادا و استرالیا خریداری کرده است.

اسرائیل 30,000 تن گندم دامی با قیمت 182 دلار به ازای هر تن با شرایط c&f خریداری کرده است.

پایین ترین قیمت دریافتی برای مناقصه ای که کره جنوبی برای گندم دامی برگزار کرده ، 204 دلار به ازای هر تن با شرایط c&f بوده است؛ که مورد قبول واقع نشده است.

اردن مناقصه خرید 100,000 تن گندم آسیابانی سخت را تا 20 سپتامبر تمدید کرد.

قیمت گندم بر اساس دلار در هر تن

قیمت ها در جدول بر اساس دلار آمریکا بوده و مبدا های ذکر شده، مبدا حمل می باشند.